Ezekkel a kérdésekkel kerestük meg Koskovics Zoltánt, az Alapjogokért Központ geopolitikai elemzőjét, aki válaszában kiemelte, hogy fontos megértenünk, hogy az ilyen típusú „jelentések” gyakran a közvélemény manipulációját célozzák. Ez a gyanú a „Dezinformációval szembeni ellenállási index” esetében is fenn áll.
Ha megvizsgáljuk a Magyarországgal foglalkozó fejezetet, annak minden oldalán számos tévedéssel, csúztatással és nyílt hazugsággal találkozunk.
A „jelentés” készítője ultraliberális megközelítésben értelmezi a tényeket.
Hogy csak néhány, igen kirívó példát említsek: nehezen értelmezhető az az álláspont, mely az amerikai rakéták meglétét ukrán területen „dezinformációnak” tekint, miközben a világon senki sem tagadja ezt a tényt.
Az is minimum véleményes, ha valaki orosz propagandának minősít minden olyan véleményt, amely felveti, hogy Ukrajna külső irányítás alatt áll – miközben Kijev katonai és gazdasági értelemben is totális függésben van a nyugati szövetségeseitől.
Az az állítás, mely szerint Ukrajna az európai értékeket képviseli pedig, nem tudom kire vet rosszabb fényt: a szerzőre, az Unióra, vagy Ukrajnára?”
Mindezek alapján elmondhatjuk, hogy az említett „dezinformációs” jelentés önmagában nem más, mint egy dezinformációs kísérlet – véli Koskovics.
A szakértő folytatta: amennyiben abból indulunk ki, hogy a fenti Index egy eszköz az információs hadviselésben, akkor fontos kideríteni, hogy ki és milyen szándékkal rendelte meg. A szöveg többször hivatkozik „független”, „semleges”, vagy „megbízható” forrásként a Soros-univerzum számos jól ismert szereplőjére a Telex-től a Political Capital nevű agytrösztig. Erős kritikával illeti a szuverenitásvédelmi törvényt. Ajánlásokat fogalmaz meg az EU és az Egyesült Államok felé.
Mindez arra utal, hogy a megrendelő a globalista-liberális körök egy vagy több befolyásos alakja.
Koskovics szerint a kommunikációs cél is világos: megpróbálja aláaknázni a békepárti álláspontot, és a közvéleményt a háborúpártiság irányába befolyásolni. A jelentésből kiderül, hogy a készítők szempontjából az egyetlen „biztonságos” információs tér az, ahol nem tűrnek meg egyetlen olyan véleményt sem, mely a konfliktus mielőbbi lezárását célozná. Minden Kijevvel szemben megfogalmazott kritikát alaptalan „hírhamisításnak” vesznek. A célközönség valószínűleg nem elsősorban a magyar hírfogyasztó, hanem inkább a tágabb értelemben vett európai.